İngiltere Turistik Vizesi

Turistik İngiltere Vizesi için Gerekli Evraklar

Kişinin Mesleki Durumunu Kanıtlayan Belgeler: Seyahat edecek kişinin ülkesindeki mesleki durumunu ibraz eden evraklar sunulmalıdır. Her meslek grubunun kendine ait hazırlanması gereken belgeler vardır. İşveren, çalışan, devlet personeli, emekli ya da ev hanımı olmak gibi koşullarda hazırlanması gereken zorunlu evraklar birbirinden farklılaşacaktır.
Finansal İş Yeri Evraklarının İbrazı: Kişinin mesleki durumuna uygun olarak çalıştığı/çalıştırdığı işyerine ait şirket varlığını kanıtlayan resmi belgeler. (Vergi Levhası, Faaliyet Belgesi, Oda Sicil Kayıt Sureti vb.)
Yeterli Maddi Kaynağa Sahip Olunduğunu İspat Eden Evraklar: İngiltere'de konaklanacak gün sayısı kadar kişinin masraflarının kanıtlandığını gösterir banka hesap dökümü. Bu belge güncel tarihli olarak alınmalı ve mutlak suretle bankadan ıslak imzalı kaşeli talep edilmelidir.
Vize Bitim Tarihinden Sonra Kişinin Ülkesine Geri Döneceğini Kanıtlayan Belgeler: Başvuru sahibini ikamet ettiği ülkeye bağlayıcı sebepler arasında ailevi durumu, mesleki durumu ve taşınmaz mülkleri yer almaktadır. Bu nedenle aile toplum kağıdı, iş yeri taahhüt belgesi veya öğrenime devam belgesi gibi evraklar sunulmalıdır.

Seyahat Belgesi: Kişinin yurt dışına çıkarken kullanması gereken seyahat belgesi uyruğuna bağlı olarak alınmış pasaportudur. Pasaportun seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliğini koruyor olması gerekmektedir.
Konaklama ve Uçuş Bilgileri: İngiltere'ye yapılacak turistik seyahat için kişinin İngiltere Konsolosluğuna mutlak suretle nerede konaklayacağına dair bilgileri vize takip dosyasında sunması gerekmektedir. Seyahat şekli ve konaklama tipi vize başvuru için en önemli evraklaırn başında gelmektedir. Başvuru sahibinin adına kayıtlı, başvuru formu ile tutarlı rezervasyonlr olmalıdır. İngiltre Turistik Vize için satın alınmış bir konaklama ya da uçuş belgesine sahip olmak zorunlu değildir.

İngiltere Turist Vizesi için hazırlanan evrakların orijinallerinin yanında fotokopilerinin de sunulması gerekmektedir. Standart ziyaretçi vizesi için hazırlanacak evraklar son 3 ay içerisinde temin edilmiş olmalıdır, güncelliğini korumalıdır. Turistik İngiltere Vizesi için sunulan evraklar birbirleri ile tutarlı, doğru ve tam bir şekilde ibraz edilmelidir. Sunulan evrakların sahte bilgiler içermemesi ve dürüst beyanlara sahip olması konsolosluk tarafından titiz bir şekilde kontrol edilmektedir.

İngiltere Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İngiltere Turistik Vize Başvuruları İngiltere Konsolosluğuna outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığı ile yürütülmektedir. İngiltere Turistik Vize Başvurusunda bulunma niyetinde olan her birey outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığı ile işlemlerini yürütmek, parmak izi ve biyometrik verileri ile vize takip dosyasını ilgili başvuru merkezine teslim etmek ile mükelleftir. Turistik amaçla İngiltere'ye seyahat etmek isteyen kişiler, kısa süreli vize kategorsine bağlı olarak İngiltere Vize Başvurusunda bulunurlar. 

Turistik İngiltere Vize Sonuçlanma Süresi

İngiltere Konsolosluğu genel ziyaretçi vize işlemlerini en az 21 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Bazı durumlarda genel ziyaretçi vize kategorisinde yer alan İngiltere Turistik Vize başvurularının değerlendirilme süresi uzamaktadır. İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi işlemleri için başvuru sahiplerinin İngiltere Konsolosluğu’nun resmi tatiller, milli bayramlar ve fuar dönemi yoğunluklarının göz önünde bulundurulması, seyahate dair doğabilecek vize gecikme riskini ortadan kaldıracaktır. İngiltere Konsolosluğu tarafından atanmış resmi başvuru merkezi ek hizmetleri arasında yer alan Priority Service/Öncelikli Vize Servisi kapsamında başvuru sahibi vize sonucu 3-5 iş günü içerisinde teslim alabilirken, Ekspres ve Süper Ekspres İngiltere Vizesi ile başvuru sahibi vize kararını 24 saat içerisinde alır. Ancak Süper Öncelikli Vize Hizmeti yalnızca İstanbul Başvuru Merkezi aracılığı ile yapılmaktadır. Bu nedenle bu hizmetten yararlanmak isteyen kişiler randevu kaydını İstanbul olarak düzenlemelidir.

Turistik İngiltere Vize Başvuru Formu (VAF1A Formu) Nasıl Doldurulur?

İngiltere Konsolosluğu Turistik/Genel Ziyaretçi Vizesi için fiziki başvuru şartların yerine getirilmesinden önce İngiltere Konsolosluğu’na ait resmi web sitesi üzerinden hesap oluşturularak, Online İngiltere Vize Başvuru Formu doldurulma işleminin tamamlanmasını şart koşmaktadır. Online İngiltere Turistik Vize Başvurusunda; vize türü seçeneği ve İngiltere seyahat amacının desteklendiği tüm sorular İngilizce yanıtlanmalıdır. Online İngiltere Vize Başvuru Formu yanıtlanma işlemi bitmeden onay alınamaz ‘Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilmiş olur.

Turistik İngiltere Vize Başvurusu için doldurulan online başvuru formunun doğru ve tam bir şekilde doldurulmuş olması kişinin vize sonucu için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle verilen bilgiler doğruları yansıtmalı ve sunulan evraklar ile girilen verilen tutarlı olması gerekmektedir. Aksi halde çelişkili beyanlar veya yanlış girilen bilgiler kişinin vize kararını olumsuz yönde etkileyecektir. Türkiye'nin her ilinden yapılacak Turistik İngiltere Vize Başvuruları için aynı sistem üzerinden başvuru formu doldurulmalı ve randevu işlemleri gerçekleştirilmelidir. Turistik İngiltere Vizesi için kişinin şahsen başvuruya katılması zorunludur. Bu nedenle her başvuru sahibi online vize başvuru formuna ve randevu belgesine sahip olmak ile yükümlüdür.

İngiltere Turistik Vize Süresi 

İngiltere Turist Vizesi, standart ziyaretçi vizesi kategorisinde değerlendirilmektedir. Talep edilen vize süresine (6 ay, 2 yıl, 5 yıl, 10 yıl) ve/veya ek hizmetlere göre konsolosluk harç ücretleri belirlenmektedir. Vize başvurusu yetkili seyahat acentesi veya diğer vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilmişse vize başvuru merkezi hizmet bedeli, konsolosluk harç ücretlerine eklenmektedir. İngiltere Vize Başvurusu için işlemler randevunu günü gerekli parmak izi taramasının tamamlanmasının ardından tamamlanmış olacaktır. Tüm vize başvuru süresi boyunca başvuru sahibinden vize işlemleri ile ilgili olarak gerekli hizmet ve harç bedellerini ödemesi beklenmektedir. Turistik İngiltere Vizesi için online başvuru sistemi aracılığı ile vize ücretinin elektronik ortamda ödenmesi sağlanır. İngiltere turistik/genel ziyaretçi vize ücreti ödemesinin ardından ödeme ve randevu konfirmasyonunu içeren bir onay e-maili gelmektedir.

İngiltere Turistik Vize Reddi Durumunda Ne Yapılır?

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu veya İngiltere Ankara Büyükelçiliği vize reddi ile sonuçlanmış vizelerin harç bedelini geri iade etmemektedir. Bu nedenle işleme alınmış dosyaların vize harç bedelinin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi söz konusu değildir. Dolayısıyla, Turistik İngiltere Vizesine yapılan her başvuru için yeniden evrak hazırlanması ve yeniden harç yatırılması gereklidir. Ayrıca, daha önce İngiltere Vizesi almış olmak bu vizenin tekrar alınabileceğinin garantisini vermez.

Reddedilmiş bir başvuru varsa kişi istediği zaman tekrar vize başvurusu yapabilir. Yeni bir başvuru yapmak için ististani durumlar hariç beklenilmesi gereken belirli bir süre yoktur. Kişinin İngiltere Vize Başvurusunun reddedilmesinden sonra koşullarında herhangi bir önemli değişiklik yok ise veya ret için nedenleri tespit edilemiyorsa, başvurunun yeniden ret olma olasılıgı yüksektir. Kişi başvuru dosyasında sahte belgeler kullanmadığı sürece önceki bir ret, sonraki başvuruların kendiliğinden reddedileceği anlamına gelmemektedir. Ancak daha önceden alınan reddin sebepleri göz önünde bulundurarak ve gerekli düzeltmeler yapılarak yeniden başvurulması daha doğru olacaktır.

İngiltere Vizesi ile Schengen Topraklarına Girilir mi?

İngiltere’ye kültürel gezi, turistik tatil amacıyla seyahat edecekseniz standart ziyaretçi vizesi kategorisinden vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Schengen vizesinin Birleşik Krallık’ta, Birleşik Krallık Vizesinin Schengen bölgesinde geçerliliği yoktur. İngiltere seyahatiniz sonrasında Schengen Bölgesi ve diğer ülkelere seyahat edecekseniz Schengen Vizesi başvurusunda bulunmalısınız. 

İngiltere Turist Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Türkiye Cumhuriyeti Umma Mahsus (Bordo), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri geçerli bir Birleşik Krallık vizeleri olmaksızın ülkeye giriş yapamazlar. Diplomatik pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize işlemlerinden muaftırlar.
 • Kısa süreli yerleşim gerektirmeyen Turistik İngiltere Vize Başvurusu için tek seferde 180 gün kalış hakkı tanınmıştır.
 • İngiltere Genel Ziyaretçi Vize İşlemlerine başvuru için hazırlanan evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de sunulması zorunludur. Belgelerin asıllarının teslim edilmemesi halinde başvurunun ertelenme ve reddedilme riski ortaya çıkarken; asıl belgelerin fotokopilerinin hazır olmaması durumunda ise, asıllarının iade edilebilmektedir.
 • Vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma konusunda tek yetkili makam İngiltere Konsolosluğu'dur.
 • Vize başvurusunun İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) vize memuru tarafından incelenebilmesi için, İngilizce olmayan destekleyici belgelerin tercümesi ile birlikte teslim edilmesi zorunludur. Tercüme edilen belgelerin doğrulama amacıyla asıllarıyla birlikte sunulması önemlidir. Tercüme edilmiş belgelerde, tercümanın adı ve aslına uygun tercüme edildiğine dair tasdik şerhi gerekmektedir. Bu tercüme belgesi üzerinde tarih  ve tercümanın imzasının bulunması önemle tavsiye olunur. İngiltere Büyükelçiliği/ Konsolosluğu, vize talepleri ile ilgili karara varmadan önce gerekli görmesi halinde başvuru sahiplerini görüşmeye çağırma veya ek evrak talep etme hakkına sahiptir.
 • İngiltere Genel Ziyaretçi Turistik Vizesi ile ilgili kararlar konusunda yetkili merciiller Türkiye'deki İngiltere diplomatik temsilcilikleridir. İngiltere Genel Ziyaretçi Vize başvurularında destek alınan aracı kurumların İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesine ilişkin alınacak karar üzerinde hiçbir inisiyatifi ve yetkisi bulunmamaktadır.
 • İngiltere Turistik Vize alacak kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter tasdikli orijinal Muvafakatname belgesini ibraz etmelidir (Aslı ve fotokopisi).
 • Ülkesinde İngiltere dış temsilciliği bulunmayan yabancı uyruklu kişiler, İngiltere Vizesi başvurularını kendilerine en yakın ülkede faaliyet gösteren İngiltere Konsolosluklarına  yapabilirler. Örneğin: Irak ve Suriye vatandaşları İngiltere vize başvurularını Türkiye’de bulunan İngiltere Vize Başvuru Merkezleri’ne yapabilirler. İngiltere Vizesi alacak kişi T.C. İkamet İzni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi orijinali, fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.
 • Erkek müracaatçılar askerlik durumlarını açıklayıcı belge mutlaka sunmalıdır. [fotokopi] İngilizce olması zorunludur
 • İngiltere Turistik/Genel Ziyaretçi Vize İşlemlerinde bulunacak kişi üzerine  tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri beyan eden resmi evraklar sunulmalıdır.
 • İngiltere Konsolosluğu turistik/genel ziyaretçi vize başvurusunda pasaportun temdit süresinin seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay olması gerekliliğini aramaktadır. Pasaportun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş ve deforme olmamış olması; pasaporta vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunması zorunludur. Pasaportun 1-2-3-4. sayfalarının fotokopileri de orijinal pasaportla birlikte teslim edilmelidir. Eski (mavi) pasaportların bulunması halinde birlikte sunulması önemlidir.
 • Pasaportunuzda ülkeye giriş için gerekli olan vize basılmış olsa bile bu izin ülkeye girişi garantilemez vize sahipleri, giriş noktasında normal göç kontrolüne tabi olup her zaman yanlarında vize başvurularında sundukları belgelerin asılları veya kopyalarını taşımaları ve gerektiğinde Göçmen Bürosu Memurlarına incelenmek üzere sunabilme ihtimallerinin olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Pasaport fotokopinizi, T.C. Kimlik Numaranızı, varsa seyahat sigortası poliçenizin bir örneğini, gideceğiniz ülkede ikamet edeceğiniz yerin adresini (otel rezervasyon konfirmasyon belgesi) ve telefon numarasını, uluslararası seyahatinizi gerçekleştirirken kullanacağınız ulaşımın rezervasyon detaylarını paylaşmanızı isteyebilir. Seyahat masraflarınızı karşılayacak maddi miktarı deklare etmeniz gerekebilir.
 • İngiltere Genel Ziyaretçi Vize süresinin planlanan İngiltere seyahatinden daha kısa olması ya da vize başvurusunda sunulan otel rezervasyonu, uçak bileti ve vize başvuru formunda yer alan tarihlerin uyuşmaması durumunda, İngiltere Konsolosluğu’na ya da konsolosluk tarafından outsource edilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezi’ne sürenin düzeltilmesi talebi ile başvuru yapılabilir.

ingilizkonsoloslugu.org Alenn ddw'ye ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu'nun Resmi web Sitesi İle İlgilisi Var Mıdır?
Alenn ddw, Google optimizasyonu metotlarını kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlerinden reklam almaktadır. ingilizkonsoloslugu.org’un, İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliğiyle hiçbir akalası yoktur. Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan hiçbir bilgi Konsoloslukların resmi bilgilendirilmeleri değildir.  Alenn ddw siteleri vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize işlemleri konusunda tecrübeli temsilciler tarafından hazırlanmıştır. Sorularınızı ya da eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Vize temsilcilerimiz en kısa sürede talebinizi dikkate alacak ve gerekli incelemeyi ve düzenlemeyi yapacaktır.

İngiltere Turist Vizesi Sıkça Sorulan Sorular

1. İngiltere Turistik Vize için ne kadar süre önceden başvuru yapmalıyım?

İngiltere Turistik Vize başvurunuzu seyahat tarihinizden 3 ay öncesine kadar tamamlayabilirsiniz. Bu nedenle zamanında vize başvurusu yapmak seyahatinizin gecikmeden gerçekleşmesine olanak sağlayacaktır.

2. Turistik İngiltere Vizesi için herhangi bir davetiye gerekir mi?

Turistik amaçla İngiltere'ye seyahat edecek kişinin herhangi bir davetiye zorunluluğu olmaksızın vize başvurusunda bulunmasına izin verilmiştir. Bu nedenle kişi konaklama bilgisi beyan ederek Turistik İngiltere Vizesi'ne başvuruda bulunabilir.

3. İngiltere Turistik Vizesi için belirtilen evrakların tamamını hazırlamak zorunda mıyım?

İngiltere Turist Vizesi için İngiltere Konsolosluğu'nun beyan ettiği evrakların tamamı hazırlanmalıdır. Aksi takdirde başvuru sahibinin vize başvurusu reddedilebilir. Tam ve doğru bir vize başvurusu yapmak için sunulan evrakların doğrulu ve eksik beyanın olmaması önem arz eder.

4. Talep edilen İngiltere Turistik Vizesi geçerlilik süresine göre konsolosluk vize harç ücretleri değişiyor mu?

Talep edilen İngiltere Turistik Vizenin geçerlilik süresine göre konsolosluk vize harç ücretleri değişmektedir. Turistik İngiltere Vizesi 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak talep edilebilir. Kısa süreli bütün vize başvurularında vize sahibinin ülkede konaklama hakkı maksimum 6 aydır. Bu nedenle 10 yıllık bir vizeye sahip olan kişi de maksimum süre ile bir yıl içerisinde 180 gün boyunca Birleşik Krallık'ta kalabilir. 

5. İngiltere Turistik Vize Başvurusu için Ekspres/Hızlı Vize Hizmeti var mı?

Ekspres ve Süper Ekspres İngiltere Vizeleri, standart sonuçlanma süresi 15 iş günü olan konsolosluk değerlendirme süresini hızlandırmak, seyahat aciliyeti olan başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla konsolosluk tarafından sağlanan hizmetlerdir. İngiltere Turist Vize Başvurularında ekspres hizmet bulunmaktadır. İngiltere Ekspres Vizesinin (Priority Visa) sonuçlanma süresi 3-4 iş günüdür. Acil vize başvuruları için geliştirilmiş Süper Ekspres Vize Başvurularının (Super Priority Visa) sonuçlanma süresi ortalama olarak 24 saattir. Süper Ekspres Vize Başvurusu yalnızca İstanbul ilinden yapılan başvurular için geçerlidir.

6. İngiltere Vize Başvurusu için Evraklarının Tercümesi Gerekir mi?

İngiltere Turistik Vize başvurunuzun Birleşik Krallık Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) tarafından incelenebilmesi için belgelerin tercümesi ile birlikte ibraz edilmesi talep edilebilir, ancak zorunlu tutulmamaktadır. Tercüme edilmiş belgelerde tercümanın adı, iletişim adresi ve belgenin aslına uygun tercüme edildiğine dair tasdik şerhi bulunması önemlidir. Tercüme edilen belge üzerinde tarih ve tercümanın imzası bulunmalıdır. 

7. İngiltere Turistik Vize Başvuruları için bankamda ne kadar bakiye göstermeliyim?

İngiltere Turist Vize Başvuruları'nda kişisel banka hesap bakiyeniz seyahat masraflarınızı karşılayacak nicelikte olmalıdır. Bu nedenle kişinin konaklama masrafları, yaşam gideri, uçuş biletleri hesaplanarak toplam bakiye bilgisi ortaya çıkacaktır.

8. İngiltere Turistik Vize ile hangi ülkelere seyahat edilir?

İngiltere'ye seyahat edecek kişiler Birleşik Krallık Vizesi almak ile yükümlüdürler. Bu nedenle alınan İngiltere Birleşik Krallık Vizesi ile İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda’ya giriş yapabilirsiniz. Birleşik Krallık’a ilk girişinizi İngiltere üzerinden gerçekleştirmeniz halinde İrlanda Cumhuriyeti’ne de giriş yapabilirsiniz.

9. Uzun süreli İngiltere Turistik Vizesi nasıl alınır?

Kısa Süreli Turistik İngiltere Vizesi alınırken başvuruda 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak kişinin isteğine bağlı vize talebinde bulunulabilmektedir. Ancak her durumda alınan vize ile kişi İngiltere'de tek seferde maksimum 6 ay ikamet edilebilmektedir. 180 günü aşan Uzun Süreli konaklama gerektiren İngiltere seyahatleri için kişi gidiş amacına bağlı olarak yerleşim vizelerine başvuruda bulunmalıdır.

10. Yeni evliler önceki soyisimleri ile çıkardıkları pasaport ya da vizelerini mevcut soyadları ile kullanabilirler mi?

Başvuru sahibinin evlenmeden önce almış olduğu bir İngiltere Vizesi var ise ve bu vize geçerlilik süresini koruyor ise kişi vizesini kullanım hakkına sahiptir. Ancak buradaki en önemli husus, vizenin basılı olduğu eski pasaport, evlilik cüzdanının aslı ve yeni soy isimle çıkarılmış güncel pasaportun kişinin seyahati boyunca yanında bulunmasıdır. Olası bir kontrol işlemi esnasında kişi gerekli evrakları ibraz ederek vize hakkını savunabilecektir.

11. İngiltere Turistik Vize Başvuruları'nda vizem çıkmadan otel ve uçak bileti satın alımı yapabilir miyim?

Vizenin çıkmama veya değerlendirme süresinin uzaması ihtimaline karşın Turistik İngiltere Vizesi çıkmadan otel ve uçak bileti satın alımı yapılmaması tavsiye edilir. Turistik İngiltere Vize Başvurusu esnasında satın alınmış bir konaklama veya uçuş belgesi zorunluluğu aranmamaktadır.

12. İngiltere Turistik Vize Başvuruları için çocukların gelmesi gerekir mi? Bir ailenin vize başvurusunu tek bir kişi yapabilir mi?

İngiltere Turist Vize Başvurularında 18 yaşından küçük çocuklar parmak izi alınmasa da randevuya mutlaka gelmek zorundadır. İngiltere Vize Başvuruları'nda parmak izi beyanı zorunlu bir prosedürdür. Bu nedenle her başvuru sahibinin randevu gününde şahsen hazır bulunarak parmak izi vermesi be biyometrik verilerini sunması gerekmektedir.

13. İngiltere Turist Vize Başvurularında aracı kurum kullanmak zorunda mıyım?

İngiltere Turist Vize başvuruları İngiltere Konsolosluğunun yetkilendirdiği aracı kurum aracılığıyla yapılmaktadır. Konsolosluk harç bedeline aracı kurum hizmet bedeli eklenmektedir.

14. İngiltere Turist Vizesi Parmak İzi İşlemi Zorunlu Mudur?

Biometrik Veri Sistemi’ne geçen İngiltere Konsolosluğu, Biyometri Veri Kaydı sistemine göre; İngiltere Vizesi için başvuru yapacak kişilerin tüm parmaklarının izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri; biyometrik fotoğraf çekimi yaptırmaları zorunludur.

15. İngiltere seyahatim için hangi tür İngiltere Vize Kategorisi'ne başvuru yapmalıyım?

İhtiyacınız olan vize tipi İngiltere'ya yapacağınız seyahatin amacına bağlıdır. Eğer İngiltere'de birinci derece bir akrabanız var ise aile ziyareti vizesine başvurabilirsiniz. İngiltere'de bir iş toplantısına davetli iseniz ya da Fuara katılacaksanız Ticari vizeye, amacınız İngiltere’nın turistik yerlerini gezmek ise İngiltere Turistik Vize talebinde bulunabilirsiniz.

16. İngiltere Turistik Vizesine şahsen başvurmam gerekiyor mu?

Evet, İngiltere Turistik Vizesi için her başvuruda şahsen başvuruya gelmeniz ve parmak izi vermeniz gerekmektedir. 18 yaşından küçük olan çocuklarınızın parmak izi vermese dahi şahsen başvuruya gelmeleri zorunludur.

17. İngiltere Turistik Vize Başvurusunda Şirket Banka Dökümü ile başvuru yapabilir miyim?

Hayır. İngiltere Turistik Vize talebinde mutlaka şahsi banka hesap dökümü kullanılmalıdır. Kişinin mesleki durumuna uygun olarak işveren olması halinde hem şahsi hem şirket hesabı kullanmasında bir sakınca yoktur. Alınan banka hesap dökümü son 3 aylık hesap hareketlerini gösterir, ıslak imzalı kaşeli ve seyahat masraflarını karşılayacak kadar bakiyeye sahip olmalıdır.

18. İngiltere Konsolosluğu başvuru sonrası ek evrak talebinde bulunabilir mi?

Evet, İngiltere Turistik Vize Başvurusu için konsolosluk ek evrak talebini size göndereceği mailde detaylı olarak belirtir. Bu koşulda kişinin istenilen evrağı en kısa sürede ilgili İngiltere Vize Başvuru ofisine teslim etmesi gerekmektedir.

Duyurular

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyla tamamlan...
2023-08-08 09:50:09

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine!

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine! Türkiye vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya...
2023-08-08 09:49:41

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022   İngiltere vize ücreti konusunda bilgi almak isteyenler seyahat sebebi, süresi ve giriş çıkı...
2023-08-08 09:49:10

İngiliz Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

İngiltere’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve İngiltere’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetle...
2023-08-08 09:48:45
Tüm Duyurular