İngiltere Hayvan Nakliye Prosedürleri

İngiltere Uluslararası Evcil Hayvan Nakliye İşlemleri

İngiltere'ye evcil hayvanı ile beraber seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin gerekli koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. İlk olarak; İngiltere Pet Taşımacılığı için evcil hayvanınızın mutlak suretle sizinle beraber yurtdışına çıkabilmesi için pasaportu bulunmalıdır. Bu pasaport üzerinden gerekli prosedürler sağlanacaktır. Kedi köpek gibi evcil hayvanlarını İngiltere'ye giderken yanında götürmek isteyen bireyler Pet Travel Scheme (PETS) adı altında düzenlenen prosedürleri yerine getirmek ile yükümlüdür.

Pet Pasaportu olmayan T.C. Vatandaşları veteriner sertifikası ile evcil hayvanlarını taşıyabilirler. Başvuru sahibi evcil hayvanına ait tüm dokümanların orijinallerini de seyahati süresince yanında bulundurmalıdır. İngiltere Hayvan Taşımacılığı ile ilgili detaylı bilgiyi İngiltere Hayvan Sağlığı Ajansı’ndan (Animal Health Agency) ’dan alabilirsiniz.

Pet Pasaportu ile birlikte yolcunun hayvanın kimliğini, aşı kayıtlarını yanında bulundurması gerekmektedir. 

Pet Pasaportları'nda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İngiltere'ye götürülmek istenen evcil hayvan 12 haftalık veya 12 haftadan daha büyük olmalı
  • Evcil Hayvana ait pasaportta, sahiplik bilgileri ilgili veteriner tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olmalı
  • Kuduz aşı bilgileri, kuduz kan testi bilgileri, tenya tedavisi bilgileri yer almalıdır.

İngiltere Hayvan Nakliye Prosedürleri

Evcil Hayvan Taşımacılığında Gerekli Belgeler

  • Tarım İl Müdürlüğü'nden temin edilmiş Sağlık Sertifikası,
  • Kuduz Titrasyon Testi ve akabinde 90 gün bekleme süresi,
  • Mikroçip,
  • Pet sahibi Pasaport
  • Uçak Bileti ve Konaklama Kanıt Belgesi
  • Aşı karnesi,
  • Birleşik Krallık’a gideceği son 5 günde yapılmış olan Dış parazit testi gibi işlemlerin tamamlanması zorunlu tutulmuştur.

Evcil Hayvan Nakliye Prosedürlerinin Sonuçlanma Süresi Nedir?

İngiltere'ye Evcil Hayvanı ile Seyahat Etmek İsteyen Kişilerin, evcil hayvanına ait nakliye prosedürlerini seyahatinden 8 hafta önce tamamlamış olması gerekmektedir. Bu zaman dilimi içerisinde tüm adımların eksiksiz olarak tamamlanmış olması ve kriter uygunluk sonucunun beklenmesi gereklidir.

Kişinin evcil hayvanı ile birlikte seyahat etmesinde herhangi bir sakınca görmemesi halinde; ilgili ülkeye giriş esnasında karantine süreci başlar ve hayvanınız karantinaya alınır. Karantina işlem süresi isitisnai durumlarda 4-6 aya kadar uzayabilmektedir. İngiltere, diğer ülkere nazaran evcil hayvanlardan bulaşan hastalıklar konusunda daha sıkı bir denetime sahiptir. Bu nedenle detaylı karantina işlemi uygulanmaktadır. Ancak karantina süresi boyunca kişi evcil hayvanını ziyaret edebilmektedir. Bununla ilgili olarak herhangi bir kısıtlama olmaksızın kişiye evcil hayvanını görme hakkı tanınmıştır.

Karantina sürecinde gerek görülmesi halinde veteriner isteğine bağlı olarak, yapılan ek test ve aşılar için evcil hayvan sahibinden ücret talep edilmektedir. Uygulanan karantina işlemi Türkiye'den gelen tüm kedi ve köpeklere herhangi bir ayrım olmaksızın uygulanmaktadır.

NOT!: İngiltere 1 Nisan 2021'den itibaren C5 Formu'nu kaldırarak ülkesine giriş yapacak evcil hayvanlardan vergi almaya başlamıştır. İstenilen kriterlere uyulduğu takdirde vergiden muafiyet durumu söz konusudur. 

İngiltere Hayvan Nakliye Prosedürleri

Duyurular

İngiltere Konsolosluğu Resmi Tatil Çizelgesi

İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliği Türkiye’nin  ve İngiltere/Birleşik Krallığın resmi tatil günlerinde hizmet verm...
2023-03-17 12:34:35

İngiltere vize işlemleri için biometrik fotoğraf özellikleri

İngiltere vize başvurularında bulunacak kişilerin biometrik fotoğraf özellikleri İngiltere Konsolosluğunun önceliğine göre belirlenmiş o...
2021-12-25 10:35:50

İngiltere Başkonsolosluk başvuru kabul saatleri

İngiltere İstanbul Başkonsolosluk vize ve Konsolosluk işlemleri başvuru kabul saatleri: 09.00 / 12.30 saatleri arasında gerçekleşmektedir. ...
2021-12-25 10:24:17

İngiltere Başkonsolosluk çalışma saatleri

İngiltere İstanbul Başkonsolosluk çalışma ve mesai saatleri: Pazartesi-Cuma: 08.30 –13.00 / 14.00 – 16.45 arasındadır. ...
2021-12-25 10:21:54
Tüm Duyurular
İngiltere Hayvan Nakliye