İngiltere Ticari Vize

İngiltere'ye Ticari bir amaç için seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet Pasaport Hamili Türk Vatandaşları ilgili vize prosedürlerini yerine getirmek ile yükümlüdürler. İngiltere Ticari Vize Başvurusu için kişinin gidiş amacını kanıtlar nitelikte olan davet mektubuna sahip olması gerekmektedir. Bahsi geçen davet mektubu konsolosluk tarafından istenen bilgileri içermeli ve İngilizce yazı dilinde olmalıdır. Davetiye Mektubuna sahip olmayan başvuru sahipleri Ticari İngiltere Vize Kategorisi'nde başvurularını gerçekleştiremez. Bu nedenle seyahat amacına uygun olarak tüm evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. 

İngiltere Ticari Vize için Gerekli Evraklar

Seyahat Belgesi: İngiltere Konsolosluğu ‘Ziyaretçi İş Vizesi’ başvurusunda pasaportun geçerlilik süresinin seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay olma gerekliliğini aranmaktadır. Pasaportun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş ve deforme olmamış olması; pasaporta vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunması zorunludur. Eski pasaportların bulunması halinde birlikte sunulması önemlidir. Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaporta ek olarak varsa eski pasaportlar sunulmalıdır.
Finansal Durumu Kanıtlayıcı Evraklar: Kişinin mesleki durumunu ibraz eden gerekli evrakların sunulması gerekmektedir. Mesleki durum yasal olarak evraklar üzerinde kanıtlanmalı ve konsolosluğun istediği şekilde tam tekmil olarak sunulmalıdır.
Maddi Kaynakların Yeterliliği: Başvuru sahibi seyahat süresi boyunca yeterli maddi kaynağa sahip olduğunu banka hesap dökümü ibraz ederek kişi masraflarının karşılanacağını beyan etmelidir. Sunulan banka hesap dökümü şahsi banka hesabı olmalıdır. Mutlak suretle bankadan imzalı kaşeli olarak alınmalıdır.
Seyahati Destekleyici Rezervasyonlar: Başvuru sahibinin İngiltere'ye yapacağı seyahati için konaklama ve uçuş bilgilerini ibraz etmesi beklenir. Bu nedenle her başvuru sahibi bu bilgileri gösterir belgelere sahip olmalıdır.
Fuar Davetiyesi: İngiltere’deki şirketin antetli kağıdına, şirketin ve daveti gönderen kişinin bilgilerini, iş gezisinin amacını içeren, daveti gönderen kişinin pasaport ve kimlik fotokopisiyle birlikte ibraz edilmelidir. 
İngiltere’de bir fuara katılım gerçekleşecek ise fuar bileti,fuar giriş kartı ya da fuar bilgilerini içeren dokümanları ibraz etmelisiniz.
Geri Dönüşü Kanıtlayıcı Dokümanlar: İngiltere Ticari Vize Başvurusu'nda bulunacak kişinin ülkesine geri döneceğini taahhüt eden evrakları sunması gerekmektedir.

İngiltere Ticari Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Ticari amaç ile İngiltere'ye seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezleri aracılığı ile yürütebilmektedirler. Başvuru sahibi konsolosluk tarafından talep edilen şahsi evraklarını seyahat amacına uygun olarak hazırlamak ile yükümlüdür. Şahsi evrakların temin edilmesinin ardından kişi vize işlemleri için gerekli olan prosedürleri yerine getirir. Online İngiltere Ticari Vize Başvuru Formu, İngiltere Ticari Vize Randevu Belgesi, İngiltere Ticari Vize Başvuru Ücretinin ödendiğine dair makbuz gibi evrakların temin edilmesinin ardından kişi biyometrik verilerinin kaydedilmesi ve mülakat işlemlerinin tamamlanması için başvuru merkezine gitmek zorundadır. Yapılacak vize başvuru için konsolosluk tarafından atanmış vize başvuru merkezinin hizmet verdiği iller şu şekildedir:

 • Ankara
 • İstanbul
 • Gaziantep
 • İzmir
 • Bursa
 • Antalya
 • Adana olmak üzere 7 ayrı şehirde hizmet verilmektedir.

İngiltere Ticari Vize Bedeli

Ticari İngiltere Vizesiiçin ödenmesi gereken vize bedelleri talep edilen hizmet ve vize süresi göre değişmektedir. 6 aylık kısa süreli Ticari İngiltere Vizesi için harç bedeli 129 $, 2 yıllık kısa süreli Ticari İngiltere Vizesi için harç bedeli 485 $, 5 yıllık kısa süreli Ticari İngiltere Vizesi için harç bedeli 881 $, 10 yıllık Ticari İngiltere Vizesi için harç bedeli 1105 $'dır. Sms Bildirimi talebi £1, Ekspres Kurye Dönüş Servisi £ 20( Vize kararı çıktıktan sonra pasaportun hızlı kurye hizmeti ile teslim alınması), Premium Lounge:  £ 93,00 (Rahat ve konforlu bir vize başvuru işlem süreci için Vip salonlarda özel hizmet sunulur), Walk In Without Appointment : £ 80,00 ( Randevusuz veya randevu saatini kaçırmış başvuru sahipleri için kullanılan hizmetin kullanılan hizmet), Süper Ekspres Vize Servisi : £ 956,00 ( İstanbul ilinden yapılan başvurular için vize sonucunu 24 saatte almak isteyen kişilere sunulan hizmet), Ekspres Vize Servisi : £ 212 ( Bazı vize tipleri için vize sonucunu 3-5 iş günü içerisinde teslim almak için sunulan hizmet) gibi İngiltere Konsolosluğu'nun sunduğu katma değerli hizmetlere bağlı olarak, vize ücretleri belirlenmektedir. Yetkili vize hizmet merkezleri veya konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezinin vize sonucu veya sonuçlanma süresi üzerinde herhangi bir etkisi söz konusu değildir. İngiltere Ticari Vize Reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. 

İngiltere Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere Konsolosluğu Ticari Vize İşlemlerini minimum 15 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Bazı durumlarda İngiltere Ticari Vize Başvurularının değerlendirilmesi daha uzun sürmektedir. İngiltere Ticari Vize İşlemleri için başvuru sahiplerinin İngiltere Konsolosluğu’nun resmi tatiller, milli bayramlar ve fuar dönemi yoğunluklarının göz önünde bulundurması, seyahate dair doğabilecek vize gecikme riskini ortadan kaldıracaktır. İngiltere Ticari Vize Başvurusu için acil seyahat gerektiren durumlarda veya pasaportunu uzun süreli olarak işlemde tutamayacak kişiler için hızlı vize başvuru servisi bulunmaktadır. Priority Visa Service/Öncelikle Vize Servisi kapsamında İngiltere Ticari Vize Başvurularının sonuçlanma süresi 3-5 iş günü arasında değişmektedir. İngiltere Süper Expres Vize ile yapılan başvurlar için sonuçlanma süresi ise 24 saat olarak beyan edilmiştir. Ancak Super Priority Visa Service/İngiltere Süper Ekspres Vize Başvuları için kişinin randevu kaydının İstanbul'da bulunan vize başvuru merkezi aracılığı ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir

İngiltere Ticari Vize Ret Nedenleri

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu veya İngiltere Ankara Büyükelçiliği vize reddi ile sonuçlanmış vizelerin harç bedelini geri ödememektedir. Bu nedenle vize harç bedelinin geri iadesi talep edilemez. İngiltere Ticari Vizesine yapılan her başvuru için ret almış kişilerin yeniden evrak hazırlaması ve yeniden harç ücreti ödemesi gerekmektedir. Ayrıca, daha önce İngiltere Vizesi almış olmak kişinin yapmış olduğu yeni vize başvurusunun mutlak suretle onaylanacağı anlamını taşımamaktadır.

Reddedilmiş bir başvuru var ise, kişi herhangi bir giriş yasağı verilmemişse istediği zaman yeniden başvuruda bulunabilir. Yeni bir vize başvurusu yapmak için kişinin beklemesi gereken belirli bir süre zarfı yoktur. İngiltere Ticari Vize Başvurusu reddedilmiş bir kişi eğer koşullarında herhangi bir önemli değişiklik yok ise veya ret için nedenleri tespit edilemiyorsa, yapılan başvurunun olumsuz olma olasılığı çok yüksektir. Başvuruda saptanan sahte belgeler olmadığı sürece, bir kişinin vize sonucunun ret olması sonraki başvuruların kendiliğinden reddedileceği anlamına gelmemektedir. Ancak daha önceden alınan reddin sebeplerini göz önünde bulundurmak ve gerekli düzeltmeleri yaparak yeniden vize başvurusu yapmak önemlidir.

İngiltire Ticari Vizesi başvuru sahipleri pek çok spesifik nedenden ötürü ret alınabileceğini göz önünde bulundurmalıdır. İngiltere Ticari Vize başvurusu beyan edilen banka hesap dökümündeki tutarın yetersiz veya inandırıcı bulunmaması, başvuruda sunulan belgelerin ikna edici olmaması, belgeler arasında beyan olarak tutarsızlıklar saptanması, belgelerde, formda ya da İngilizce tercümelerde eksiklikler olması, İngiltere Ticari Vizesi ret nedenlerinden bazılarıdır.

İngiltere Konsolosluğu Görev Bölgesi

İngiltere Ticari Vize Başvuruları için bölge ayrımı bulunmakmaktadır. Türkiye'nin her ilinden yapılan başvurular için konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi aracılığı ile işlemler yürütülmektedir. Ancak resmi vize başvuru merkezinin hizmet verdiği iller sınırlıdır. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Burse ve Gaziantep illerinden başvuru kabul eden resmi vize başvuru merkezi bölge ayrımı olmaksızın Türkiye'nin her ilinden yapılan başvurular için kişinin isteğine bağlı olarak seçilebilmektedir.

İngiltere Ticari Vize Randevusu 

İngiltere Ticari Vizesi için randevu işlemleri konsolosluğun atamış olduğu resmi web sitesi üzerinden online olarak yürütülmektedir. Kişi elektronik ortamda vize başvuru formunu tamamladıktan sonra onay işlemini gerçekleştirir. Akabinde onaylanmış başvuru formu linki üzerinden kişi randevu işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Randevu onay vize harç bedelinin ödenmesinin ardından kişinin sunmuş olduğu e-mail adresine gönderilmektedir. İngiltere Ticari Vize Başvurusu için kişinin randevu günü şahsen başvuruya katılması gerekmektedir. Bu nedenle randevu onay belgesi ve diğer hazırlanması gereken dokümanlar ile başvuru sahibi randevu günü ve saatinde konsolosluk tarafından outsource edilmiş ilgili vize başvuru merkezinde hazır bulunmalıdır. Randevu onay belgesi olmayan başvurular kabul edilmemektedir. Başvuru sahibin vize işlemlerinin iptal edilmemesi için tam olarak randevu saatinde vize başvuru ofisinde bulunması zorunludur. Yaşanan gecikmelerden veya iptal edilen başvurulardan konsolosluk sorumlu değildir.

İngiltere Ticari Vize Başvurusu Parmak İzi Uygulaması

İngiltere Ticari Vize Başvurusunda bulunan her başvuru sahibi için parmak izi alınması gerekmektedir. 18 yaşından küçük çocuklar da dahil olmak üzere her başvuru sahibinin randevuya katılması zorunlu tutulmuştur.

İngiltere Konsolosluğu Pass Back Hizmeti

İngiltere Vize İşlemleri sırasında kişinin pasaportuna ihtiyacı var ise İngiltere Konsolosluğunun sunmuş olduğu Pass Back hizmetinden faydalanılabilmektedir. Pass Back Hizmetinde pasaportun fotokopisi başvuru merkezine sunularak parmak izi işlemlerinin tamamlanmasının ardından kişi aynı gün içerisinde pasaportunu geri alabilmektedir. İngiltere Konsolosluğu işlemin sürecinin sonunda vize kararının sonuçlandığını bildiren bir e-maili göndermektedir. Bu e-mailin kişiye iletilmesinin ardından başvuru sahibi ilgili başvuru ofisine giderek pasaportunun aslını teslim eder. Vize başvuru değerlendirme sürecinde pasaportuna ihtiyacı olan başvuru sahiplerine kolaylık sağlamak amacıyla uygulanan bu hizmet için konsolosluk ek olarak £60 ücret talep etmektedir. İşlem süresi 4-5 iş günü arasında değişen Pass Back İşlemi için kişinin pasaportu vize kararı ile kendisine teslim edilmektedir. Onaylanan vizeler için vize pasaport basılırken, ret kararı ile sonuçlanan vize başvuruları için ret beyanı kişiye belge olarak sunulmaktadır.

İngiltere Ticari Vize Davetiyesi

İngiltere Konsolosluğu'na hitaben, davet eden İngiltere’de çalışılan şirketin yetkilisi tarafından, İngilizce Ticari Vize Davetiyesi düzenlenmelidir. İngiltere’ye davet edilen kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, kişi ile yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve İngiltere’yi ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermelidir. Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmelidir. Davetiye orijinal ve antetli kağıda, imza ve kaşeli hazırlanmalıdır. Davet eden kişinin kimlik fotokopisi ekte olmalıdır. İngiltere iş ziyaret, bir ticari organizasyon veya fuara katılım nedeniyle olması halinde, davetiye, giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren dokümanlar ibraz edilmelidir.

ingilizkonsoloslugu.org Alenn ddw'ye ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu'nun Resmi web Sitesi İle İlgilisi Var Mıdır?
Alenn ddw, Google optimizasyonu metotlarını kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlerinden reklam almaktadır. ingilizkonsoloslugu.org’un, İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliğiyle hiçbir akalası yoktur. Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan hiçbir bilgi Konsoloslukların resmi bilgilendirilmeleri değildir.  Alenn ddw siteleri vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize işlemleri konusunda tecrübeli temsilciler tarafından hazırlanmıştır. Sorularınızı ya da eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Vize temsilcilerimiz en kısa sürede talebinizi dikkate alacak ve gerekli incelemeyi ve düzenlemeyi yapacaktır.

İngiltere Vize Başvurularından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Pasaportunuzda ülkeye giriş için gerekli olan vize basılmış olsa bile bu izin ülkeye girişi garantilemez. Vize sahipleri, giriş noktasında normal göç kontrolüne tabi olup her zaman yanlarında vize başvurularında sundukları belgelerin asılları veya kopyalarını taşımaları ve gerektiğinde bu belgeleri Göçmen Bürosu memurlarına incelenmek üzere sunabilme ihtimallerinin olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Sınır polisi pasaport fotokopinizi, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı, varsa seyahat sigortası poliçenizin bir örneğini, gideceğiniz ülkede ikamet edeceğiniz yerin adresini (otel rezervasyon, konfirmasyon belgesi) ve telefon numarasını, uluslararası seyahatinizi gerçekleştirirken kullanacağınız ulaşımın rezervasyon detaylarını paylaşmanızı isteyebilir. Seyahat masraflarınızı karşılayacak maddi miktarı deklare etmeniz gerekebilir.
 • İngiltere Vize Başvurularında tüm belgeler asıllarıyla birlikte sunulmalıdır. 
 • Tüm kopyalar A4 boyutunda olmalı, A4 boyutundan küçük veya büyük olan tüm evraklar A4 boyutlu kağıda fotokopi çekilmelidir. 
 • Taranamayacak kadar buruşmuş belgelerin gönderilmeden mnce A4 boyutlu kağıda fotokopisi çekilmelidir. 
 • 18 yaş altı başvuru sahiplerine, biyometri süreci sırasında anne, babası veya yasal vasisi eşlik etmelidir.
 • Vize başvurularının değerlendirme sürecinde karar alma yetkisi yalnızca İngiltere Büyükelçiliğine ve İngiltere Başkonsolosluğuna aittir. 
 • İngiltere Konsoloslukları vize başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir veya mülakat için çağırabilir. 
 • İngiltere Ticari Vizesi ile ilgili kararlar konusunda yetkili merciiler; İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ve İngiltere Ankara Büyükelçiliği’dir. İngiltere Ticari Vize başvurularında destek alınan aracı kurumların İngiltere İş Ziyareti Vizesine ilişkin alınacak karar üzerinde hiçbir inisiyatifi ve yetkisi bulunmamaktadır.
 • Ülkesinde İngiltere dış temsilciliği bulunmayan yabancı uyruklu kişiler, İngiltere vizesi başvurularını kendilerine en yakın ülkede faaliyet gösteren İngiltere Konsolosluklarına  yapabilirler. Örneğin: Irak ve Suriye vatandaşları İngiltere vize başvurularını Türkiye’de bulunan İngiltere Vize Başvuru Merkezine yapabilirler. İngiltere Ticari Vizesi alacak kişi T.C. İkamet İzni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi orijinali, fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.
 • Erkek müracaatçılar askerlik durumlarını açıklayıcı belge mutlaka sunmalıdır. [fotokopi] İngilizce olması zorunludur
 • Ayrıca, İngiltere İş Ziyareti Vizesi işlemlerinde bulunacak kişi üzerine tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri beyan eden resmi evraklar sunulmalıdır.

İngiltere Ticari Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Nedir?

1) İngiltere Ticari Vize Başvurusu için Biometrik Veri Beyanı Zorunlu Mudur?

Biometrik Veri Sistemi’ne geçen İngiltere Konsolosluğu, Biyometri Veri Kaydı sistemine göre; İngiltere Vizesi için başvuru yapacak kişilerin tüm parmaklarının izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri; biyometrik fotoğraf çekimi yaptırmaları gerekir. Ayırt edilmeksizin her başvuru sahibinden biyometrik verilerinin alınması zorunlu tutulmuştur.

2) İngiltere Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere Vize Başvurularında bölge ayrımı yoktur, Türkiyenin tüm illerinden yetkili vize servisleri üzerinden başvuru yapabilirsiniz. İngiltere ticari vize başvurunuzu İngiltere Hükümeti’nin Vize ve Göçmenlik  web sitesinden başlatabilirsiniz.  Vize başvurunuzu online olarak başlatmadan önce seyahat amacınıza göre vize başvurunuzu tamamlayacağınızı unutmayın. 
İngiltere vize başvurularında ilk olarak konsolosluk harç ücreti ödenemektedir. Vize ücreti ödendikten sonra randevu alınmaktadır. Başvurunuzu online olarak tamamladıktan ve ödeme yaptıktan sonra alacağınız numarayla yetkili vize servisine kayıt yaptırmanız gerekecektir.

3) Ticari İngiltere Vizesinin Süresini Kim Belirler?

İngiltere Ticari Vize Başvurusu için sunulan vize süreleri bulunmaktadır. Başvuru sahibi gidiş sıklığına bağlı olarak kendisi için uygun olan vize süresini bireysel kararı ile belirler. Ancak başvuru sonucunda vize kararının konsolosluğun inisiyatifinde olması nedeni ile vize harcı ödenmiş her başvurunun mutlaka onay alacağı düşüncesi yanlıştır. Kişi vize işlemleri için gerekli prosedürlerini yerine getirir ve değerlendirme sonucu sunulan evraklara bağlı olarak konsolosluk tarafından ilgili işlem süresinin tamamlanmasıyla başvuru sahibine bildirilir. İngiltere Ticari Vize Süreleri; 6 Aylık, 2 Yıllık, 5 Yıllık ve 10 Yıllık olarak değişmektedir.

4) İngiltere Ticari Vizesine şahsen başvurmam gerekiyor mu?

Evet, İngiltere Ticari Vizesinde her başvuruda şahsen başvuruya gelmeniz ve parmak izi vermeniz gerekmektedir. Daha önce vizesi olan kişiler için de aynı durum söz konusudur.

5) Antetli kağıda yazdığım dilekçede özellikle belirtmem gerekenler nelerdir?

İngiltere Konsolosluğu'na hitaben yazılan dilekçede tüm masrafların şirket tarafından karşılanacağı ve gidiş amacının Ticari (business) olduğu mutlaka belirtilmelidir.

6) İngiltere Ticari vizesi başvurum ne zaman sonuçlanır?

Parmak izi verildikten sonra  vizenin konsoloslukta kalış ve vizenin sonuçlanma süresi resmi olarak 21 iş günüdür. 
İngiltere Başkonsolosluğu'nun vize talep yoğunluğuna göre bu süre değişmektedir. Eğer vize talebiniz araştırmaya girmedi ise en geç 21 günde sonuçlanmaktadır. İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu vize talebinizi sonuçlandırdığında size bir e-mail göndermektedir. Bu maili aldığınız günü takip eden 1-3 gün içinde resmi başvuru merkezinden pasaportunuzu teslim alabilirsiniz. Bu nedenle konsolosluğa sunmuş olduğunuz e-mail adresinin doğru yazılması önem arz etmemektedir.

7) İngiltere Konsolosluğu benden ek evrak isteyebilir mi?

Evet, ek evrak talebi konsolosluk tarafından size gönderilen e-mailde detaylı olarak belirtilecektir. İstenilen evrağı en kısa süre içerisinde başvuru işlemlerini gerçekleştirdiğiniz İngiltere vize başvuru ofisine teslim etmeniz gerekmektedir.

8) İngiltere Ticari vizesini talep edebilmem için form doldurmam gerekiyor mu?

Evet. İngiltere Ticari Vize taleplerinde konsolosluk tarafından belirlenmiş resmi web sitesi üzerinden online form doldurmanız gerekmektedir. Eğer bu konuda tecrübeniz yok ise tamamen İngilizce olarak doldurmanız gereken bu formları vize uzmanları ile doldurmanız vizenizin olumlu sonuç almasında önem taşımaktadır. Yanlış ya da eksik doldurulan vize başvuru formu için konsolosluk sorumlu değildir.

9) İngiltere’dan uzun süreli vize talep edebilir miyim?

İngiltere Ticari Vizesinde dört farklı vize süresi talep edebilirsiniz. 6 aylık Ticari ingiltere Vizesi, 2 yıllık Ticari ingiltere Vizesi, 5yıllık Ticari ingiltere Vizesi ve 10 yıllık Ticari ingiltere Vizesi olmak üzere aynı kategori altında farklı vize kullanım süreleri bulunmaktadır. İlk kez yapılan vize başvuruları için 6 aylık Ticari ingiltere Vizesi talebinde bulunmanız tavsiye edilmektedir.

10) İngiltere Ticari vizesi alabilmem için en önemli evrak hangisidir?

Ticari İngiltere Vizesi alabilmeniz için sizi davet eden İngiltere firmasından davetiye almanız gerekmektedir. Davetiyenin orijinal olması zorunlu değildir. E-mail yada fax yolu ile  gönderilen davetiyeler kabul edilmektedir. Davetiye şirketin antetli kağıdına imzalı kaşeli olarak basılmalıdır. Şirketin ve davetiyeyi gönderen kişinin bilgilerini, iş gezisinin amacını ve seyahat edecek kişin pasaport bilgilerini içermesi gerekmektedir. Davetiyeyi gönderen kişinin pasaport ve kimlik fotokopisini eklemesi gerekmektedir. Eğer başvuru sahibi İngiltere'de düzenlenen bir fuara gitme niyetinde ise; Fuar Davetiyesi, Fuar bileti, fuar giriş kartı ya da fuar bilgilerini içeren dokümanları İngiltere Başkonsolosluğu'na sunmak zorundadır.

11) İngiltere Ticari Vize başvuru durumunu nasıl takip edebilirim?

İngiltere Vize Başvuru Merkezi sistemi üzerinden açılan hesap ile kişi Ticari İngiltere Vize Başvurusu durumunu elektronik ortamda kontrol edebilmektedir. Ancak bu hesabın en geç randevu gününden 1 gün önce açılmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda kişinin vize kararının çıkmasının ardından konsolosluk tarafından başvuru sahibine bir bilgi e-maili gönderilmektedir. Bu e-mailde kişinin vize kararının çıktığı ve pasaportunun konsolosluk tarafından kuryeye verildiği bilgisi yer almaktadır. Kuryeye verilen pasaportların teslim süresi1-3 iş günü arasında değişmektedir.

12) Ticari İngiltere Vize Reddi için İtiraz Hakkı Var mıdır?

İngiltere Ticari Vize Başvurusu sonucunda vize kararı olumsuz olan kişiler için ret gerekçesi önem arz etmektedir. Ret gerekçesine uygun olarak kişi yeniden başvuru yapabilir ya da itiraz hakkını kullabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta hangi sebep ile ret alındığı ve kişiye ret belgesinde hangi bilgilerin iletildiğidir. Bazı durumlarda ret alan kişinin koşullarında herhangi bir değişiklik olmaması halinde yeniden başvuruda bulunması tavsiye edilmemiştir. İtiraz Hakkını kullanmak isteyen kişilerin aşağıdaki bilgileri dikkate alarak işlem başlatması gerekmektedir.

İtiraz Hakkı Tanınmış İngiltere Vize Kategorileri

 • Ticari/Turistik Vize Başvurularında Bulunanlar
 • 6 aydan kısa süreli olarak İngiltere Öğrenci Vizesine sahip olanlar,
 • Eğitim süresi 6 aydan uzun ve öğrencinin gideceği yer belli değil ise, bu halde yapılacak olan İngiltere Öğrenci Vize Başvurusunda bulunanlar,
 • Belirtilen durumlarda ailesi beraber seyahate çıkacak olanların İngiltere vize başvuruları,
 • İngiltere Göçmenlik Kurumu'nun öngörmediği ve geçerli saymadığı durumlarda da mahkemeye başvurma durumu bulunmamaktadır. 
 • İngiltere Vizesi için belirtilen durumlara sahip olunmuş ve itiraz hakkı da bulunmuyorsa, 1998 yılında İnsan Hakları Yasası, 1976 yılında Ayrımcılık Yasası'nın tanıdığı sınırlı itiraz kanuna göre itiraz etme hakkı ortaya koyulabilmektedir.

13) Yeni Evli Başvuru Sahipleri Önceki Soyadları ile Alınmış Pasaport ve Vizelerini Mevcut Soyadları ile Kullanabilir mi?

Yeni evli bireyler, evlenmeden önce aldıkları pasaport ve vizelerini, vize geçerlilik tarihlerini kontrol ederek kullanabilmektedirler. Ancak buradaki önemli husus, Yeni pasaport ve eski pasaportun seyahat süresince kişinin yanında taşıyor olması ve aynı zamanda resmi olarak soyadı değişikliğini kanıtlayan evlilik cüzdanının aslını da mevcutta yanında bulundurması gerekmektedir. Seyahat esnasında olası bir kontrolde sorun yaşamamak ve ivedilikle ülkeye giriş işlemlerini tamamlamak adına kişinin bu belgeleri yanında bulundurması gerekmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, geçerli vizesi olan kişiler mutlak suretle ülkeye giriş yapabilir algısı doğru değildir. Havaalanı pasaport kontrol memuru, istisnasi durumlarda İngiltere Ticari Vizesi olan kişileri belirli kurallar çervesinde uygun görmediği takdirde ülkeye almama hakkına sahiptir.

14) Ticari İngiltere Vizesi ile Hangi Ülkere Seyahat Edilebilir?

Ticari İngiltere Vizesi için yapılan başvuru Birleşik Krallık Vize Sistemi üzerinden yürütülmektedir. Bu nedenle alınan İngiltere Vizesi, Birleşik Krallık Vizesi olarak geçerli sayılarak kişi albu sayede Birleşik Krallık Toprakları'na bağlı olan İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e de giriş yapma hakkını elde etmiş olacaktır. Ancak Ticari İngiltere Vizesi ile Güney İrlanda’ya (İrlanda Cumhuriyeti) girmek isteyen kişiler, ilk girişini İngiltere üzerinden yapmalıdır. Bu koşulda Birleşik Krallık Vizesi'ne sahip bireyler, Güney İrlanda seyahatleri için aynı vizeyi kullanabileceklerdir.

15) İngiltere Ticari Vize Başvurusu için Destekleyici Seyahat Belgeleri Satın Alınmalı mıdır?

İş Gezisi amaçlı İngiltere'ye seyahat etmek isteyen kişiler vize başvuru işlemleri esnasında konaklama ve uçuş belgesini dosyasında bulundurmak ile yükümlüdür. İngiltere'de nerede kalacağı ve hangi havalimanından İngiltere'ye giriş yapacağı konoslosluk tarafından önemsenen bilgiler arasındadır. Ancak Ticari İngiltere Vize Başvurusu sırasında, kişiden satın alınmış uçak ve otel belgesine sahip olması istenmemektedir. Yapılan uçak ve otel rezervasyonu ile kişi vize işlemlerini yürütebilir. Rezervasyonlarda dikkat edilmesi gereken husus, kişinin kimlik bilgilerinin ve seyahat tarihlerinin doğru olarak yazılmasıdır. Herhangi bir çelişkiye yer vermemek adına; başvuru formu, ilgili dilekçeler ve rezervasyonlarda seyahat tarihi tutarlı olarak yazılmalıdır.

Duyurular

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyla tamamlan...
2023-08-08 09:50:09

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine!

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine! Türkiye vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya...
2023-08-08 09:49:41

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022   İngiltere vize ücreti konusunda bilgi almak isteyenler seyahat sebebi, süresi ve giriş çıkı...
2023-08-08 09:49:10

İngiliz Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

İngiltere’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve İngiltere’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetle...
2023-08-08 09:48:45
Tüm Duyurular