İngiltere Tier 4 Vizesi

Birleşik Krallık’ta İlköğretim, Lise, Dil Kursu, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora, Doktora Sonrası Araştırma ve Mesleki Sertifika Programları'na katılmak isteyen öğrencilerin, eğitim amacıyla bu ülkeye girişleri öncesinde İngiltere Tier-4 Öğrenci Vizesi Başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluğu, Tier 4 Öğrenci Vizesi başvurularını, yaş gruplarına bağlı olarak iki kategori de değerlendirmeye almaktadır. 16 yaş ve üzeri öğrenciler için  İngiltere Tier-4 (General) Vizesi;  4-17 yaş aralığında İlköğretim ve Lise eğitimini Birleşik Krallık’a bağlı kurumlarda alacak öğrenciler içinde İngiltere Tier-4 (Child) Vizesine başvuru yapılması gerekmektedir.

İngiltere Tier 4 Uzun Dönem Öğrenci Vizesi 6 ay ve daha uzun süre ile İngiltere'de eğitim almak amacıyla seyahat etmek isteyen kişiler tarafından başvurulmasına izin verilen vize türüdür.

Tier 4 Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler Nedir?

İngiltere'ye uzun süreli eğitim almak amacı ile seyahat etmek isteyen kişiler, İngiltere Tier-4 Öğrenci Vizesi için gerekli belgeler arasında yer alan CAS Mektubu'na (Confirmation of Acceptance for Studies) mutlaka sahip olmalıdır. CAS Belgesi'nde yer alan bilgiler doğrultusunda beyan edilen evraklarla başvuru dosyasının hazırlanması gerekmektedir.

Tier-4 Eğitim Vizesi için, sponsorun hazırladığı CAS Belgesi içeriği ile ibraz edilen dökümanlar birbirini destekler nitelikte olmalıdır.

İngiltere Tier-4 Vize Başvuruları için hazırlanacak olan evraklar arasında masrafların nasıl finanse edileceği, konaklama yapılacak yere ilişkin bilgiler, sponsorluk belgeleri ve taşınmaz mülklerin kaydı kişiyi Türkiye'ye bağlayızı sebepler olarak mutlaka sunulmalıdır.

Tier-4 Vizesi için gerekli evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de sunulmasıdır. Belgelerin asıllarının teslim edilmemesi halinde başvurunun ertelenme ve reddedilme riski ortaya çıkarken; Asıl belgelerin fotokopilerinin hazır olmaması durumunda ise, asıllarının iade edilmemesi durumu ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Tier-4 Başvurusunun, İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) vize memuru tarafından incelenebilmesi için, İngilizce olmayan destekleyici belgelerin tercümesi ile birlikte teslim edilmesi zorunludur.

İngilizce dil bilgisinde aranılan yeterlilik, Tier 4 Vizesi için geçerliliği bulunan en önemli koşuldur. İngiltere Tier4 Vizesi ile İngilizce eğitim alacak öğrencilerin en az B1 seviyesinde; NQF 6 ve üzeri düzeyde İngilizce eğitimi alacakların ise en az B2 seviyesinde İngilizce bilme zorunluluğu bulunmaktadır.

Tier-4 (Child) Vize Başvuru sahipleri için dil şartı zorunluluğu geçerli değildir.

Önemli(!) 6 Nisan'dan itibaren Tier-4 Vize Başvurusu öncesinde IELTS sınavına girmesi gereken öğrencilerin özellikle IELTS for UKVI (SELT-Secure English Language Test) testine girmeleri ve test raporunu ibraz etmeleri gerekir. 

Resmi sponsor desteği veren İngiliz eğitim kurumu tarafından, başvuru sahibinin eğitim seviyesi için başvurunun 3 ay öncesinde yasal olarak onaylanması önemlidir. Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora diplomalarını Birleşik Krallık Yüksek Eğitim Kurumları ile denkliğinin bulunması gerekmektedir.

Uzun Dönem İngiltere Tier-4 Öğrenci Vizesi Sağlık Sigortası

İngiltere'de 6 aydan daha uzun eğitim almak isteyen kişilerin Tier-4 Uzun Süreli Öğrenci Vizesi başvurusunda bulunurken Immigratin Health Surcharce (IHS) harcını yatırarak sağlık sigortası referans numarası alması gerekmektedir. Zorunlu tutulan bu işlem için kişi elektronik başvuru formunu doldurmuş olduğu aynı sistem üzerinden bilgilerini girerek sağlık sigortası harcını sistem üzerinden yatırır. Kişi almış olduğu referans numarası ile İngiltere'de çoğu sağlık hizmetinden yararlanma hakkını elde etmiş olur. İngiltere Tier-4 Vizesi sahibi kişinin İngiltere'ye varış sağladığı gün itibari ile bir pratisyen hekime başvurarak (GP) sağlık kayıt işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. İngiltere Tier-4 Öğrenci Vizesi ile İngiltere'de bulunan kişilerin yaşadıkları bölgeye en yakın doktora kayıt olabilmek için öğrenci olduğunu kanıtlayan bir belge, pasaport ve ikametgah evrağı ile başvurması gerekmektedir.

Tier-4 İngiltere Öğrenci Vizesi Harç Ücretleri

Uzun Süreli İngiltere Eğitim Vize Başvurusu için kişinin Tier-4 Vize Kategorisindeki ilgili prosedürleri tamamlaması ve vize harç bedelini ödemesi gerekmektedir. Online başvuru işlemleri esnasında başvuru sahibi son aşama olarak elektronik ortamda vize harç bedelini ödeyerek form onaylama işlemini tamamlar. Harç bedeli ödenmemiş vize başvuruları kabul edilmemekle beraber, başvuru sahibinin barkodlu onay formuna sahip olması ve bu belgeyi randevu işlemleri esnasında dosyasında sunması gerekmektedir. Verilen vize ücreti yalnızca konsolosluk harç bedelidir. Başvuru sahibinin aldığı ek hizmetlere göre vize ücretleri de değişmektedir. 

İngiltere Konsolosluğu Görev Bölgesi

İngiltere'ye uzun süreli eğitim sebebiyle seyahat etmeyi düşünen başvuru sahiplerinin ülkeye giriş yapmadan önce gerekli vize koşullarını yerine getirmesi gerekir. Vize başvuruları için İngiltere Konsolosluğunun görev bölgesi ayrımı yoktur. Başvuru sahipleri konsolosluk tarafından outsource edilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezi ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla işlemlerini tamamlayabilmektedir. İngiltere Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ofisleri Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, İzmir, Antalya ve Gaziantep olmak üzere Türkiye'de 7 ilde bulunmaktadır. Başvuru işlemleri bahsi geçen yetkili kurum aracılığıyla kabul edilir ve İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilir. İngiltere Vize Başvuruları için kişilerin şahsen vize başvuru merkezinde bulunup parmak izi verme ve biometrik fotoğraf çektirme gibi gerekli prosedürleri tamamlaması gerekmektedir. 

İngiltere Tier-4 Vizesi Sonuçlanma Süresi

İngiltere’de eğitim alma planı olan kişilerin, İngiltere Tier-4 Vizesi Başvuruları'nı seyahatlerinden 3 ay önce planlamalarında fayda bulunmaktadır. İngiltere Vize Başvuru Mekezleri aracılığıyla kabul edilen başvuru dosyaları İngiltere Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılır. Tier-4 Öğrenci Vize Başvuruları resmi olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Sonuçlanma süresi konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmekle beraber 3 hafta olarak belirtilmiştir. Kişiye ve sunulmuş olan belgelere bağlı olarak İngiltere Tier-4 Öğrenci Vizesinin sonuçlanma süresi değişmektedir. Birleşik Krallık ve Türkiye'nin resmi tatilleri dolayısıyla yapılan başvuruların değerlendirilmesi uzun sürebilmektedir. Seyahat tarihine yetişmeyen başvurular için İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu sorumlu değildir.

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu Tier 4 Vize İşlemleri için başvuruları doğrudan kabul etmemektedir. İngiltere Konsolosluğu’na ait resmi web sitesi üzerinden online olarak başvuru yapılmaktadır. Tier 4 Vizesi işlemleri için başvurular, İngiltere İçişleri Bakanlığı-Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) tarafından yetkilendirilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezi ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir.

Outsource edilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezi, İngiltere Tier-4 Vizesi müracaatlarınıNn kabul edilmesi için randevu alınmasını zorunlu tutmaktadır. İngiltere Tier-4 Vize Başvuru sahipleri, vize randevuları sırasında 10-15 dakikalık kısa bir mülakata (Credibility Interview) alınmaktadır. 

İngiltere’de eğitim alma planı olan kişiler, İngiltere Tier-4 Vize İşlemleri için başvurularını seyahatlerinden 3 ay önce planlamalarında fayda bulunmaktadır.  İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Tier 4 Öğrenci Vize Başvurularını 3 hafta içinde sonuçlandırmaktadır.

İngiliz Hükümeti, İngiltere Öğrenci Tier 4 Vizesi için iki kategoride başvuru yapacakları da  puanlama sistemine tabi tutmaktadır.

Tier 4 Vizesi için öğrencilerin toplam 40 puanı toplaması zorunludur. Bu puanlamanın en önemli kısmını İngiltere’de eğitim sponsoru olacak eğitim kurumundan alınan Kabul Mektubu (CAS Belgesi) oluşturmaktadır. Tier 4 Vizesi için Kabul Mektubu 30 puan; İngiltere’deki eğitim ve yaşam masraflarının karşılığı olan maddi teminatın beyanı 10 puandır. Toplamda 40 puan elde eden başvuru sahipleri, Tier 4 Vizesine başvuru yapmaya hak kazanır.

Bu puanlama sistemi içinde beyan edilen bilgilerin, İngiltere Tier 4 Vize Başvurularında resmi makamlara yasal olarak ilgili evraklarla da kanıtlanması mecburidir.

ingilizkonsoloslugu.org Alenn ddw'ye ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu'nun Resmi web Sitesi İle İlgilisi Var Mıdır?
Alenn ddw, Google optimizasyonu metotlarını kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlerinden reklam almaktadır. ingilizkonsoloslugu.org’un, İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliğiyle hiçbir akalası yoktur. Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan hiçbir bilgi Konsoloslukların resmi bilgilendirilmeleri değildir.  Alenn ddw siteleri vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize işlemleri konusunda tecrübeli temsilciler tarafından hazırlanmıştır. Sorularınızı ya da eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Vize temsilcilerimiz en kısa sürede talebinizi dikkate alacak ve gerekli incelemeyi ve düzenlemeyi yapacaktır.

İngiltere “Biyometrik Oturum İzni” Uygulaması Nedir?

İngiltere Konsolosluğu, Tier-4 Öğrenci Vizesi ile Akademik Eğitim (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora) alacak öğrencilere eğitim süresi kadar vize verilemeyeceği konusunda başvuru sahiplerini uyarmaktadır. Biyometrik Oturum İzni uygulamasının yürürlüğe girmesinden ötürü başvurulara 30 gün süreli vize ('vignette sticker') onayı verilmektedir. Ancak öğrencinin İngiltere'ye girişinden sonra 10 gün içerisinde Biometric Residence Permit öğrencinin vize başvurusunda belirttiği adrese yakın bir Posta Ofisi'ne gönderilmektedir.

Öğrenci iznini postaneden teslim almak zorundadır. Eğer İngiltere Tier-4 Öğrenci Vizesi sahibi kişinin, 30 gün içerisinde İngiltere'ye giriş yapmaması durumunda alınmış olan vize zaman aşımına uğrayacaktır. Bu nedenle Tier-4 Öğrenci Vizesi için tekrar başvuru yapılması gerekmektedir. 

İngiltere Biometrik Veri Alım İşlemi Nedir?

İngiltere Vizesi Başvurusunda bulunan kişiler, başvurunun gerçekleşebilmesi için biyometrik bilgilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı) ibraz etmelidirler. Başvuru sahibi biyometri işlemi için parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin yapılabilmesi için İngiltere Vize Başvuru Merkezinde randevu günü şahsen bulunmak zorundadır.

Uyarı (!) İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesine başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin gerekli prosedürlerin tamamını yerine getirmesi zorunlu tutulmuştur. Tam ve eksiksiz hazırlanmış bir vize takip dosyası ile kişi talebini konsolosluğa beyan etmek ile yükümlüdür.

İngiltere Tier-4 Uzun Süreli Öğrenci Vizesi Reddi

İngiltere'de uzun dönem eğitim almak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü Tier-4 Öğrenci Vizesi kategorisidir. Her başvuru sahibi gerekli koşullarını yerine getirerek ve hazırlanması gereken zorunlu evrakları temin ederek vize başvuru sürecini başlatabilir. İngiltere Vize Başvurusu sonrasında kişinin dosyası konsolosluk tarafından değerlendirme aşamasında girer. Yapılan değerlendirme sonucunda eğer başvurusu sahibi için olumsuz bir karara varılmış ise kişinin vize başvurusu reddedilir. Alınan ret mektubu neticesinde her başvuru sahibinin durumuna uygun olarak spesifik beyanlar ile ret gerekçesi kişiye bildirilir. Verilen ret belgesinde kişinin itiraz hakkının bulunup bulunmadığına dair bilgiler ve itiraz süresinin geçerlilik tarihi ile ilgili beyanlara yer verilir. Başvuru sahibi bu bilgiler doğrultusunda İdari İtiraz (Administrative Review) hakkını kullanabilmektedir. İngiltere Vize Reddi İtiraz Başvurusu ile kişinin dosyası yeniden değerlendirilmeye alınır ve gerekli görülmesi halinde ek evraklar konsolosluğa sunulur. Olumlu netice alan idari itiraz başvurusu için kişiden pasaportunun konsolosluğa iletilmesi istenir.

İdari İtiraz (Administrative Review) Hakkı Nedir?

Bu hakkı kullabilmek için başvuru sahibinin vize ret kararında, vize görevlisinin bir hatası olması koşulu aranmaktadır. Ancak vize görevlisinin bir hata yaptığının ispatlanması halinde ret alan başvuru sahibi İdari İtiraz Hakkını kullanabilmektedir. Puan bazlı İngiltere vize türleri için kullanılmasına izin verilen bu hak için kişi eğer Ankara Antlaşması, Tier -1-2-4-5 gibi vize türleri için ret kararı almış ise idari itiraz başvurusu yapabilir. Vize görevlisinin yanlış puan sisteminde hatalı puanlama yapması, var olan evrağın eksik olduğunu bildirmiş olması ya da yanlış göçmenlik kuralları gereğince kişi için ret kararını beyan etmiş olması gibi durumlarda, başvuru sahibi direkt olarak İdari İtiraz Başvurusu'nda bulunmaya hak kazanır.

Duyurular

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı

İngiltere Vizelerinde E-Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyla tamamlan...
2023-08-08 09:50:09

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine!

İngiltere Yerleşim Vizesi Alacakların Dikkatine! Türkiye vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya...
2023-08-08 09:49:41

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022

İngiltere Vize Harç Ücretleri 2022   İngiltere vize ücreti konusunda bilgi almak isteyenler seyahat sebebi, süresi ve giriş çıkı...
2023-08-08 09:49:10

İngiliz Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

İngiltere’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve İngiltere’nin resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetle...
2023-08-08 09:48:45
Tüm Duyurular